یکشنبه 27 جوزا 1403 برابر با Sunday, 16 June , 2024
جستجو
Close this search box.

به گزارش خبرگزاری مهاجر؛ مدیر تعاون و کار استان البرز در ایران گفت: طبق قانون اشتغال اتباع خارجی فاقد مدارک اقامتی در بخشهای تولیدی، صنعت و نیز بخش های صنفی و امور ساختمانی ممنوع می باشد.

عبدالله دارایی افزود: بر اساس قانون به کار گرفتن مهاجرین بدون کارت کارگری یا پروانه کار خلاف قانون محسوب می شود و لذا با کارفرمایان متخلف مطابق قانون برخورد خواهد شد.

دارایی در ادامه گفت: در راستای صیانت از اشتغال جوانان به ویژه فارغ التحصیلان و افراد جویای کار کشور، لازم است کارفرمایان محترم از به کارگیری نیرو کار خارجی غیر مجاز جداً خودداری کنند.

وی افزود در صورت مشاهده توسط بازرسان کار به میزان پنج برابر حداقل دستمزد به ازای هر روز به کارگیری نیروی کار خارجی غیر مجاز جریمه خواهند شد و این اقدام قانونی و برخورد با کارفرمایان متخلف اجتناب ناپذیر است.

رئیس شورای هماهنگی دستگاه‌های اجرایی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان البرز خاطرنشان کرد: علی رغم اقدامات صورت گرفته در سرشماری و صدور کارت آمایش برای اتباع خارجی که به صورت غیر مجاز وارد کشور جمهوری اسلامی ایران شده‌اند، صرف داشتن کارت آمایش و یا رسید سرشماری و یا حتی سایر مدارک قانونی، اجازه اشتغال کار و فعالیت از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و دوایر اتباع در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی صادر می‌شود و مطابق ماده ۱۸۱ قانون کار هرگونه به کارگیری اتباع خارجی در واحدهای کارگاهی ممنوع بوده و علاوه بر جرایم مالی برابر قانون از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز حبس نیز پیش بینی شده است.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز گفت: گاهاً مشاهده می‌شود نه تنها برخی کارفرمایان در واحدهای کارگاهی، تولیدی و صنعتی از نیروهای اتباع خارجی غیر مجاز استفاده می‌کنند، بلکه برخی واحدهای صنفی به ویژه رستوران‌ها و اصناف مخصوصا اصناف مرتبط با موضوعات سلامت، غذایی و بهداشتی اقدام به بکارگیری اتباع خارجی غیر مجاز می‌کنند که مطلقا ممنوع می باشد.

منبع: اشتغال اتباع خارجی

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=5033
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x