سه‌شنبه 26 سرطان 1403 برابر با Tuesday, 16 July , 2024
جستجو
Close this search box.
فروش ارز و خدمات بانکی به اتباع

50 درصد سرمایه گذاران خارجی در ایران اتباع افغانستان هستند

حسن کاظمی قمی در سفرش به مشهد اظهار داشت : در طول امسال 50 درصد سرمایه گذاری های خارجی در ایران از سوی سرمایه گذاران افغانستانی بوده است.وی افزود: در حال حاضر که کشور ایران مشکل جذب سرمایه گذاران خارجی را دارد ، باید از توانایی و سرمایه ی سرمایه گذاران افغانستانی نهایت استفاده را کرد.

نماینده رئیس جمهور ایران در امور افغانستانی گفت: در سال های گذشته در دوره ای که کشور امارات 700 سرمایه گذار افغانستانی که سرمایه شان چیزی حدود 30 میلیارد دلار تخمین زده شده بود ، را از کشورش خارج کرد ، جای تاسف دارد که ما در جذب این افراد و سرمایه شان ناتوان ماندیم .

وی ادامه داد: در خصوص جذب سرمایه‌های خارجی دچار مشکل هستیم به عنوان نمونه اگر سرمایه گذار خارجی بخواهد سرمایه خود را وارد کشور کند پس از ورود، سرمایه وی در قالب محاسبه ارز نیمایی ۱۵ درصد ارزش خود را از دست خواهد داد.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان گفت: نگاه ما باید به اتباع افغانستان فرصت، محور باشد و برخی اقدامات مانند انسداد حساب اتباع افغانستان در کشور ضربه بزرگی به مقوله جذب سرمایه های خارجی زد.

1هزار و ۶۰۰ شرکت متعلق به اتباع افغانستانی در مشهد برای فعالیت اقتصادی مجوز رسمی فعالیت دارند.
انجمن فعالان اقتصادی افغانستان در خراسان رضوی میزان دارایی تجار و شرکتهای افغانستانی فعال در استان را حدود یک میلیارد دلار اعلام کرده است.

براساس اعلام اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی هم اینک ۳۰ هزار مجوز شغلی با عنوان ” کارت کار” برای دارندگان کارتهای آمایش در استان توزیع شده که بیش از ۹۵ درصد آنها مربوط به مشهد است.

تا پیش از تغییر حاکمیت در افغانستان و روی کار آمدن طالبان، استان هفت میلیون نفری خراسان رضوی میزبان ۳۲۰ هزار نفر از اتباع افغانستانی دارای مجوز، گذرنامه و کارت آمایش بود.

پس از اجرای طرح سرشماری شهروندان افغانستانی در بهار امسال، ۱۸۰ هزار نفر به تعداد مهاجران افغان مقیم استان خراسان رضوی افزوده شد و اکنون شمار مهاجران افغان دارای مدرک قانونی و ثبت نام شده در طرح جدید سرشماری اتباع به نیم میلیون نفر رسیده است که ۹۸ درصد این گروه در کلانشهر چهار میلیون نفری مشهد سکونت دارند.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان شمار اتباع افغانستانی مقیم ایران را حدود پنج میلیون نفر عنوان کرده است.

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=2777
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x