شنبه 5 حمل 1402 برابر با Friday, 24 March , 2023
«تازه وارد» در کانادا

«تازه وارد» در کانادا به چه کسانی گفته می شود؟

به گزارش خبرگزاری مهاجر به نقل از هفته، کلمه «تازه وارد» در کانادا دارای ابهام است. امروزه بیشتر مراکزی که در مورد مهاجرت در کشور کانادا صحبت می کنند مانند دولت کانادا، استانداری ها ، بخش خصوصی، اداره پناهندگی ، مهاجرت و شهروندی کانادا ،گروه‌های حمایت کننده و … واژه «تازه وارد» را به طور فراگیر به کار می برند.

مرکز نیوکامرز کانادا یک سازمان استخدام بخش خصوصی در کشور کانادا است، این سازمان در نامگذاری اش از کلمه تازه‌ واردها استفاده کرده است و از خود به عنوان بزرگ‌ترین شبکه تازه واردان کانادا در این کشور نام می برد.در این مرکز تازه‌ واردها و کار فرمایان یکدیگر را ملاقات می کنند و برای همکاری‌ شغلی با هم صحبت می کنند.

وب‌سایت گروه داوطلبانه Access Alliance که به پناهندگان کانادا کمک می‌کند، درباره تعریف واژه تازه‌وارد در کانادا اعلام کرده است: «تازه‌وارد در کانادا می‌تواند شامل فردی باشد که در سه سال گذشته وارد کانادا شده، یا حتی فردی که یک دهه پیش به کانادا آمده است.»

نیک نورانی، نویسنده کتاب «به کانادا خوش آمدید» است و کتاب او توسط دولت کانادا در بین مهاجران جدید توزیع می‌شود. این نویسنده می‌گوید: «واژه مهاجرت در طول سال‌ها دچار تکامل شده است. این روزها دانشجویان به مهاجران آینده تبدیل می‌شوند، طوری که بیش از ۶۰ درصد از همین دانشجویان خارجی مقیم کانادا، تبدیل به مهاجر یا مقیم دائم کانادا می‌شوند.»

نورانی می‌گوید: «کانادا سالانه حدود ۶۰۰ هزار دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند. یعنی بیشتر از حدود ۴۰۰ هزار مهاجری که در بازه زمانی یکسان پذیرفته می‌شوند. این موضوع، تاثیر قابل توجهی بر یک کشور کم جمعیت مثل کانادا دارد که جمعیتش فقط ۳۸ میلیون نفر است.»

بیشتر بخوانید: مصاحبه با دکتر محبوبه اسلامی، جراح و فعال حقوق زنان

هارالد بادر، کارشناس مهاجرت در دانشگاه متروپولیتن تورنتو، موافق استفاده از کلمه مشترک تازه‌وارد برای هر دو گروه مهاجران و پناهندگان است.

او می‌گوید: «منطقی به نظر می‌رسد که مهاجران و پناهندگان را تحت یک اصطلاح و عنوان مشترک کنار یکدیگر بگذاریم، چون به راحتی نمی‌توانیم دلایل و انگیزه‌های این دو گروه را که به دنبال پیدا کردن یک خانه جدید به کانادا آمده‌اند، از همدیگر تفکیک کنیم. از سوی دیگر، استفاده از کلمه تازه‌وارد می‌تواند با برخی کلیشه‌ها مقابله کند؛ مثل کلیشه‌های ذهنی که کلمه پناهنده را تداعی‌کننده افراد قربانی با سطح پایین مهارت‌ها می‌داند.»

ایدیل آتاک، دانشیار دانشگاه متروپولیتن تورنتو هم اگرچه موافق استفاده از کلمه تازه‌وارد است، اما هشدار می‌دهد که مبادا استفاده از این واژه موجب شود که تعهد دولت نسبت به پناهندگان کاهش پیدا کند و با پناهندگان شبیه مهاجران اقتصادی برخورد شود. او می‌گوید نگران است که جایگزینی کلمه تازه وارد بجای پناهنده، درک مشکلات پناهندگان در کانادا و نیاز آنها به حمایت و محافظت را تضعیف کند.

بیشتر بخوانید: ساخت مدرسه پناهندگان توسط کمیساریا با مشارکت آموزش و پرورش

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=2389
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x