چهارشنبه 2 جوزا 1403 برابر با Wednesday, 22 May , 2024
جستجو
Close this search box.
رادیو دری ، رسانه مردم افغان در مشهد

رادیو دری ، بیش از 40 سال فعالیت در مشهد

رادیویی دری ، رادیویی است که با زبان شیرین دری و 40 و اندی سال سابقه فعالیت و تولید محتوای متنوع ، اخبار و پخش برنامه های زنده ، توانسته است در دل مردم افغانستان و مهاجرین حاضر در ایران ، جایی باز کند.

این شبکه رادیویی هر روزه ۱۳ ساعت پخش دارد . رادیو دری فعالیت خود را در تولید برنامه های مختلف ، اخبار و برنامه های زنده ، از سال 1359 آغاز کرد. این رادیو با اینکه تعداد شبکه های فارسی زبان زیاد است اما بازهم جایگاه ویژه ای در دل مردم دارد.

این رادیو همچنین با برخورداری از پخش اف ام در ۳۰ درصد خاک افغانستان و ارتباط موثر با مخاطبان در قالب کلوپ شنوندگان، برنامه‌های خود را تعاملی و متناسب با نیاز‌های مردم افغانستان تهیه و پخش می‌کند.

برنامه کافه صبح

“کافه صبح” برنامه صبحگاهی رادیو دری است که از ساعت ۶:۳۰ تا ۷:۴۵ صبح به وقت ایران و ۷:۳۰ تا ۸:۴۵ به وقت افغانستان روی آنتن می‌رود. برنامه‌ای صمیمی که همه دست موضوعات را در اختیار شنونده قرار می‌دهد و با انرژی بالا، صبحی خوب را برای شنوندگان رقم می‌زند.. این برنامه از فروردین سال ۱۳۹۷ شروع شده و تا امروز ادامه دارد. راز موفقیت این برنامه، تنوع آیتم ها، تازگی موسیقی‌های محلی افغانستان و ارتباط با شنوندگان در قالب پیامک و صداست.

برنامه «کافه صبح» با تهیه کنندگی «سیدمحمدعارف حسینی»، این روز‌ها با اجرای «سیدنصیراحمد مجاب» و نویسندگی و دستیاری تهیه «سیدعلی عطایی نزهت» روی آنتن می‌رود.

این آیتم نگاهی به سایت ها، گزارش موضوعی که توسط گزارشگر برنامه خانم نیلوفر نوروزی در کابل تهیه می‌شود وایتم هواشناسی، ازدیگربخش‌های برنامه است. سلام به امام رضا (ع) و پخش صلوات خاصه، عرض ارادت روزانه‌ی این برنامه به آستان مقدس آن امام همام است.

صبح جامعه، دیگر آیتم “کافه صبح” است که یک شغل یا مساله‌ی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و یا ورزشی افغانستان را همراه با گزارشی در آن مورد به بحث می‌گیرد. آیتم گپ صبح در پایان برنامه، به طرح یک موضوع مرتبط با مناسبت‌های جهانی و یا معرفی کتاب یا کلید‌های حل مشکلات فردی و اجتماعی می‌پردازد.

همراهی شنونده‌ها با برنامه در قالب ارسال پیامک و صدا و پخش آن‌ها در لابلای آیتم‌های برنامه، پویایی و حس زنده بودن را برای کافه صبح به ارمغان می‌آورد.

استفاده از صحبت‌های شرف الدین عظیمی؛ روانشناس اجتماعی و استاد دانشگاه در افغانستان در باب موضوع برنامه و پاسخ به سوال شنونده ها، بهترین و پرطرفدارترین بخش “کافه صبح” است.

در خلال آیتم‌های متنوع برنامه، “کافه صبح”، بهترین و تازه‌ترین آهنگ‌های هنرمندان افغانستانی و ایرانی را به شنوندگان خود پیشکش می‌کند.

برنامه روی موج جوانی

روی موج جوانی”، یکی از برنامه‌های پر مخاطب و جذاب رادیو دری برای جوانان هست. این برنامه هر روز عصر، بجز جمعه‌ها به مدت یکساعت، از ساعت (۱۶) از رادیو دری پخش میشود.

این برنامه شاد و جوان پسند از آغاز سال ۱۳۹۷ با بخش‌های گوناگون و با هدف آگاهی بخشی به نسل جوان افغانستان و در مجموع جوانان فارسی زبان دراقصی نقاط جهان، روی آنتن رفت و بنا به استقبال گسترده مخاطبین، همچنان ادامه دارد.

البته درآغازهرسال بنا به نظر وپیشنهادات مخاطبین وبررسی نقاط ضعف و قوت ارزیابی می‌شود و آیتم‌ها و فرم “روی موج جوانی” تغییرپیدامی کند، ومطابق نظر شنوندگان وجوانان، بخش‌های قدیم، جایش را به بخش‌های نو و جدیدتر می‌دهد، که این موضوع، در پویایی و به روز بودن برنامه کمک شایانی می‌کند.

روی موج جوانی هرهفته یک موضوع جوان پسند و اجتماعی، انتخاب و از ابعاد مختلف آن را بررسی می‌کند. علاوه بر آن بخش صدگپ به یک‌گپ (روان شناسی وانگیزشی) با حضور کارشناس، هشتگ دور دنیا (خبر‌ها و نکات جالب و علمی) از گوشه و کنار جهان، جوان گشت (معرفی جوانان موفق و پوشش برنامه‌ها و گردهمایی ها) در داخل افغانستان، ایران و دیگر نقاط جهان، بخش طنز و نمایشی (کج بشین، راست بگو) که یکی از بخش‌های پرطرفدار و جوان پسند روی “موج جوانی” است که در هفته سه روز تهیه و به صورت زنده پخش میشود.

بخش پایانی (گلانه) که هر روز بنا به مناسبت‌های روز، سخنی ازمولای متقیان امام علی (ع) و دیگر بزرگان دینی، با مقدمه مناسب توسط نویسنده برنامه تهیه و تنظیم می‌گردد. پیامک‌ها و صدای شنوندگان درمورد موضوعات مختلف، ازجمله بخش‌های روتین و روزانه “روی موج جوانی” است. بخش گزارشی برنامه، که عمدتاً موضوعات هفتگی را از داخل افغانستان و شهرمشهد پوشش میدهند.

نویسنده این برنامه: سید حکیم بینش، شاعر، نویسنده وطنزپردازاست که سالیان زیادی میشود با این برنامه برنامه همکاری دارد.

برنامه انعکاس

“انعکاس” عنوان برنامه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی رادیو دری است که همه روزه بجزجمعه‌ها ساعت ۱۷ و ۵۰ دقیقه به مدت ۳۵ دقیقه به صورت زنده پخش می‌شود. این برنامه از پرطرفدارترین برنامه‌های رادیو دری است که ازسال ۱۳۹۴ بدون وقفه در حال پخش است.

در این برنامه مهم‌ترین تحولات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی روز با استفاده از نظرات مسئولان، کارشناسان سیاسی و خبرنگاران رادیو دری مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد.

گفتگو با مسئولان افغانستان در ادارات مختلف و همچنین گفتگو با پژوهشگران و کارشناسان سیاسی و فرهنگی افغانستان و ایران بخش دیگری از این برنامه است.

بیشتر گفتگو‌ها با کارشناسان افغانستانی و ایرانی و گزارش‌های خبرنگاران به صورت زنده دراین برنامه پخش می‌شود.

بصیراحمد حسین زاده ازسال ۱۳۹۸ تهیه کنندگی و نویسندگی برنامه انعکاس رابرعهده دارد. گوینده این برنامه رحمت الله سروری ودستیارآن لیلا اسلام زاده است.

بصیراحمدحسین زاده تهیه کننده این برنامه از نویسندگان و پژوهشگران افغانستانی می‌باشد که از سال ۱۳۷۳ با همکاری با روزنامه‌های محلی خراسان رضوی وارد عرصه روزنامه نگاری شده و با بیشتر رسانه‌های مکتوب مرتبط با مهاجرین در ایران فعالیت داشته است.

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=2982
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x