سه‌شنبه 26 سرطان 1403 برابر با Tuesday, 16 July , 2024
جستجو
Close this search box.
اخراج مهاجرین12

به گزارش خبرگزاری مهاجر؛ با پایان ضرب‌الاجل تعیین‌شده، پاکستان قرار است بیش از یک میلیون پناهجوی افغانستانی را از خاک خود اخراج کند.

این در حالی است که حتی نهادهای بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد هم از پاکستان خواسته‌اند که پناهجویان فاقد مدارک قانونی را اخراج نکند.

پاکستان به این پناهجویان دستور داده است که تا روز دوم نوامبر (۱۱ آبان/عقرب) خاک این کشور را ترک کنند. این فرمان هم‌زمان با افزایش شدید حملات در مرز افغانستان صادر شد.

به گزارش سازمان ملل تا روز ۱۵ اکتبر حدود ۶۰ هزار شهروند افغانستان از پاکستان خارج شدند. ۷۸ درصد این افراد می‌گفتند از این می‌ترسند که اگر بمانند، دستگیر شوند.

افغانستانی هایی که بعد از به قدرت رسیدن دوباره طالبان از افغانستان گریختند، نگران هستند که یک بار دیگر رویاها و زندگی‌شان نابود شود.

پاکستان در سال‌های اخیر با بحران اقتصادی هم روبرو بوده است. در ماه جولای/ژوئیه سال جاری روپیه پاکستان شاهد شدیدترین افت ارزش در برابر دلار آمریکا، از اکتبر سال ۱۹۹۸ میلادی بود.

سعدیه، دختری که در پیشاور در شمال غرب پاکستان درس می‌خواند، می‌گوید دو سال پیش از افغانستان گریخته تا بعد از اعلام ممنوعیت تحصیل زنان از سوی طالبان، شانس درس خواندن داشته باشد.

او می گوید: «من اینجا در پاکستان تحصیل می‌کنم و آرزو دارم که همین‌جا به تحصیلم ادامه دهم. اگر مجبور به ترک اینجا شویم، نخواهم توانست تحصیلاتم را در افغانستان ادامه دهم. والدینم، خواهرم و برادرم بیمناک آینده هستند. کجا برویم اگر از پاکستان بیرون‌مان کنند؟»

دفتر حقوق بشر سازمان ملل از دولت پاکستان خواسته است برای جلوگیری از «فاجعه حقوق بشری» روند اخراج پناهجوها را متوقف کند.

روینا شامداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید: «ما باور داریم که بسیاری از افرادی که قرار است اخراج شوند، در صورت بازگشت به افغانستان با خطر جدی نقض حقوق بشر، از جمله دستگیری و بازداشت خودسرانه، شکنجه و رفتار غیر انسانی روبرو هستند.»

طالبان وعده‌های مربوط به دادن حق کار و تحصیل به زنان را که در ابتدای به قدرت رسیدن داده بودند، کاملا زیر پا گذاشته‌اند. سرکوب حقوق زنان در حکومت آنها از جمله شدیدترین‌ سرکوب‌ها در سرتاسر جهان است.

دختران علاوه بر این که از رفتن به مکتب/مدرسه منع شده‌اند، اجازه حضور در پارک‌ها، سالن‌های ورزشی، استخرها و مکان‌های عمومی را ندارند. آرایشگاه‌های زنانه تعطیل شده و زنان باید از سر تا پایشان را بپوشانند.

چند ماه پیش طالبان ابزار و آلات موسیقی را جمع‌آوری کرد و آتش زد و گفت «باعث فسق و فجور می‌شود».

سهیل،‌ آوازخوان افغان می‌گوید شبی که طالبان در ماه اوت/آگوست سال ۲۰۲۱ کابل پایتخت را تصرف کردند، «تنها با چند دست لباس» از کابل گریخته است.

او که با خانواده اهل موسیقی‌اش در پیشاور به سختی در حال گذران زندگی هستند، می‌گوید «من نمی‌توانم در افغانستان کار موسیقی بکنم».

او می‌گوید: «ما در دوره‌ای بسیار بحرانی زندگی می‌کنیم. طالبان موسیقی را در افغانستان نمی‌پذیرد و ما هم هیچ انتخاب دیگری نداریم. هیچ کار دیگری برای امرار معاش از ما بر نمی‌آید.»

طالبان می‌گویند کمیسیونی را برای تامین سرپناه موقت و ارا‌ئه خدمات اولیه به پناهجویانی که از پاکستان بر می‌گردند، تشکیل داده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) نوشت: «به آن عده از هموطنانی که به دلیل بعضی از نگرانی‌ها به کشورهای خارج رفته‌اند،‌ اطمینان می‌دهیم که بدون تشویش دوباره به کشور خویش برگردند و زندگی با عزت را در کشور اختیار کنند.»
اعتراض

پاکستان در طی دهه‌ها جنگ، صدها هزار پناهجوی افغانستانی را در خاک خود جا داده است. بنا بر آمار سازمان ملل متحد نام حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند افغانستان به عنوان پناهجو در پاکستان ثبت شده است و ۸۸۰ هزار نفر دیگر هم مدارک قانونی برای ماندن در این کشور را دریافت کرده‌اند.

اما مطابق آماری که سرفراز بگتی، وزیر کشور پاکستان روز سوم اکتبر هم‌زمان با صدور فرمان اخراج پناهجویان اعلام کرد، یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دیگر هستند که به صورت «غیرقانونی» در پاکستان زندگی می‌کنند.

آمار سازمان ملل از تعداد این پناهجویان بدون مدرک متفاوت است. بر اساس برآورد این سازمان بیش از ۲ میلیون شهروند افغانستان بدون داشتن مدارک قانونی در پاکستان زندگی می‌کنند که دست کم ۶۰۰ هزار نفر از آنها بعد از بازگشت طالبان به قدرت وارد پاکستان شده‌اند.

فرمان اخراج بعد از بالا گرفتن شدید خشونت‌ها در مرز پاکستان با افغانستان صادر شد که در اغلب این حملات نیروی «تحریک طالبان پاکستان» و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) دست دارند.

آقای بگتی مدعی شد که ۱۴ مورد از ۲۴ انفجار انتحاری پاکستان در سال جاری میلادی را شهروندان افغانستان انجام داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی پاکستان او گفت:‌ «تردیدی نیست که ما از داخل افغانستان هدف حمله قرار می‌گیریم و اتباع افغانستان در حملات علیه ما دست دارند… ما مدرک داریم.»

آقای بگتی هشدار داد که پناهجویان بدون مدرک اگر خودشان از پاکستان خارج نشوند،‌ اخراج خواهند شد.

اوایل ماه سپتامبر دو حمله انتحاری در پاکستان دست کم ۵۷ کشته به جا گذاشت. هیچ گروهی مسئولیت این حملات را نپذیرفت، و تحریک طالبان پاکستان دست داشتن در آن را انکار کرد. وزیر کشور پاکستان گفت که یکی از بمب‌گذاران انتحاری که شناسایی شده،‌ شهروند افغانستان بوده است.

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=5744
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x