پنج‌شنبه 3 جوزا 1403 برابر با Thursday, 23 May , 2024
جستجو
Close this search box.
المان

دولت آلمان در حال بررسی این موضوع است که آیا می‌تواند روند رسیدگی به پناهندگی را در کشور ثالث پیش ببرد. سایر کشورهای اروپایی نیز این برنامه را دنبال می‌کنند. سازمان ملل می‌گوید این کار ممکن است اما تحت شروطی بسیار سخت.
از ابتدای سال جاری تا کنون ۲۶۷ هزار و ۳۸۴ نفر در آلمان تقاضای پناهندگی داده‌اند
بسیاری از کشورهای اروپایی در حال حاضر برنامه‌ای را دنبال می‌کنند که بر اساس آن روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی در یک کشور ثالث، خارج از اتحادیه اروپا طی می‌شود.

الگوی اجرای این برنامه به این صورت است که پناهجویانی که وارد اتحادیه اروپا می‌شوند، به یک کشور ثالث منتقل می‌شوند و در آنجا منتظر نتیجه پرونده پناهندگی‌شان می‌مانند. منتقدان این طرح بیش از هرچیز آن را مغایر کنوانسیون ژنو که مربوط به حقوق پناهندگان است می‌دانند.

در جریان بحث درباره این طرح، دفتر پناهندگان سازمان ملل UNHCR با انتشار بیانیه‌ای بر این نکته تاکید کرد که این کار “به طور اساسی ممکن است اما تنها تحت شروطی بسیار سخت‌، از جمله اینکه کشورهای ثالث باید قوانین کنوانسیون ژنو و تعهدات حقوق بشری را به طور کامل رعایت کنند”.

بر اساس بیانیه دفتر پناهندگان سازمان ملل، توافقی که به این منظور حاصل می‌شود باید “مسئولیت پناهندگان را به طور عادلانه بین کشورها تقسیم کند”.

کاتارینا لومپ، نماینده دفتر پناهندگان سازمان ملل در آلمان تاکید کرده که بر اساس حقوق بین‌الملل پناهندگی، “مسئولیت اولیه” کسانی که تقاضای پناهندگی می‌کنند و همچنین محافظت بین‌المللی از این افراد بر عهده کشوری است که پناهجو در آنجا تقاضای پناهندگی داده است. به گفته او اعزام پناهجو به کشور ثالث به هیچ کشور اول را از وظایف و مسئولیتش سلب نمی‌کند.

آلمان در حال بررسی دو سوال

اول هفته جاری نخست‌وزیران ایالت‌های آلمان به همراه اولاف شولتس صدراعظم این کشور با این امر موافقت کردند که دولت فدرال برنامه‌هایش را که در قرارداد ائتلاف سه حزب دخیل در دولت ذکر شده، بررسی کند و ببیند آیا پیشبرد روند پناهندگی در یک کشور ثالث خارج از اتحادیه اروپا ممکن است یا نه.

تعیین سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا؛ مأموریت دشوار نانسی فِزر

یک سخنگوی وزارت کشور گفته این وزارتخانه بررسی‌ها را آغاز کرده است. این بررسی‌ها به دو پرسش می‌پردازد؛ اول این که آیا پناهجو می‌تواند از آلمان به کشور دیگری فرستاده شود یا نه و دوم اینکه آیا پناهجویان می‌توانند تقاضای پناهندگی‌شان را در کشورهای ترانزیت ارائه دهند یا نه.

همکاری ایتالیا با آلبانی

ایتالیا کشور آلبانی را به عنوان کشور شریکش در این برنامه انتخاب کرده است. در آلبانی می‌بایست دو مرکز پذیرش پناهندگی تاسیس شوند که پناهجویانی که ایتالیا از دریای مدیترانه نجات داده شده‌اند، در آنجا تقاضای پناهدگی‌شان را ارائه دهند. در همین رابطه جورجیا ملونی و اِدی راما نخست‌وزیران ایتالیا و آلبانی روز دوشنبه گذشته ۶ نوامبر (۱۵ نوامبر) یک بیانیه مشترک را امضا کردند.

اعتراض کیت بلانشت
هنرپیشه هالیوود و سفیر دفتر پناهدگی سازمان ملل، کیت بلانشت یکی از اولین منتقدان این برنامه است. او در سخنرانی‌اش در پارلمان اروپا گفت که کشورش، استرالیا، “هزینه‌های انسانی برای سیاست زیانبار انتقال را به سختی آزموده است”.

کیت بلانشت همراه بازیگر فیلم “پسر تازه” در جشنواره کن ۲۰۲۳کیت بلانشت همراه بازیگر فیلم “پسر تازه” در جشنواره کن ۲۰۲۳

استرالیا در حال اجرای یک سیاست مهاجرتی بازدارنده است و بخشی از پناهجویان را به ادوگاه‌هایی در گینه پاپوئا و جزایر نائو در استرالیا می‌فرستد تا پروسه پناهندگی‌شان در آنجا طی شود.

بلانشت در نطقش تاکید کرد که این سیاست “پیامدهای روحی و جسمی دهشتباری” نه تنها برای پناهجویان بلکه برای هرکسی که باید این روند را برنامه‌ریزی کند، خواهد داشت. او همچنین به میلیاردها پول مالیات شهروندان استرالیا اشاره کرد که باید برای اجرای این طرح هزینه شود. به گفته او بسیاری از شهروندان استرالیا به دلیل این سیاست غیرانسانی “احساس شرم و تأسف” می‌کنند.

بنا بر آخرین آمار اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان (BAMF) تعداد کسانی که در ماه اکتبر سال جاری میلادی در این کشور تقاضای پناهندگی کرده‌اند، ۳۱ هزار و ۸۸۷ نفر بوده که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۶ است. از ابتدای سال جاری نیز ۲۶۷ هزار و ۳۸۴ نفر در آلمان تقاضای پناهندگی داده‌اند.

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=5921
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x