پنج‌شنبه 3 جوزا 1403 برابر با Wednesday, 22 May , 2024
جستجو
Close this search box.
مقامات طالبان

به گزارش خبرگزاری مهاجر، عبدالغنی برادر، معاون نخست‌وزیر طالبان که در سفری رسمی در ایران به‌سر می‌برد با چند مقام‌ ارشد دولت جمهوری اسلامی ایران از جمله محمد مخبر، معاون رئیس‌جمهوری و احمد وحیدی، وزیر کشور دیدار کرده است.

براساس خبرنامه معاونت اقتصادی دفتر نخست‌وزیری طالبان، در دیدار وی با آقای وحیدی که در مقر وزارت کشور/داخله ایران در تهران انجام شد، شماری از وزیران کابینه طالبان نیز حضور داشتند.

نظر به این خبرنامه، آقای برادر در این دیدار از «همکاری‌های دولت ایران» که افغان‌ها را «در شرایط سخت حمایت کرده» و میزبان میلیون‌ها افغانستانی بوده است قدردانی کرد و افزوده که «امروز فرصت خوبی مساعد گردیده است تا دو کشور دوست و همسایه در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی به همکاری‌های خود ادامه دهند».

معاون نخست‌وزیر طالبان از آقای وحیدی خواست تا زندانیان جرائم سبک در ایران را آزاد کنند یا به طالبان بسپارند «تا ادامه حبس خود را در افغانستان سپری کنند».

همزمان رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که آقای وحیدی در این دیدار در زمینه بازگشت پناهجویان افغان به کشورشان با آقای برادر رایزنی کرده است.

«رایزنی برای بازگشت مهاجران افغانستانی»

خبرنامه طالبان می‌افزاید که وزیر کشور ایران گفته است برای انسجام بهتر پناهجویان افغانستانی و رسیدگی به مشکلات آن‌ها، دو کشور «کمیته مشترکی» ایجاد کنند.

در خبرنامه طالبان به نقل از آقای برادر آمده است که «امارت اسلامی» (حکومت طالبان) در تلاش است تا وضعیت اقتصادی افغانستان بهبود پیدا کند و افغان‌ها بتوانند در کشور خود «زندگی آبرومندانه داشته باشند».

بنا بر این خبرنامه، طرف ایرانی بر برقراری ارتباط با چین از طریق افغانستان تاکید کرده و این اقدام را به نفع هر دو کشور خوانده است.

دیروز نیز عبدالغنی برادر در دیدار با حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در مورد گسترش همکاری‌های اقتصادی و «رفتار خوب» با مهاجران افغانستان در ایران گفتگو کرده است.

او ارشدترین مقام حکومت طالبان است که در بیش از دو سال به قدرت رسیدن این گروه، به تهران سفر کرده است.

این دیدار که عصر روز گذشته دو طرف در مورد همکاری‌های مشترک در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی گفتگو کردند.

آقای عبداللهیان در آن دیدار به «جایگاه مهم افغانستان» در سیاست خارجی ایران اشاره کرده و و افزوده که «جمهوری اسلامی ایران مصمم است در سايه مناسبات همسايگی به عبور افغانستان از شرایط کنونی کمک‌ کند.»

دیدار برادر با معاون رئیس‌جمهور ایران

معاون اقتصادی نخست‌وزیر طالبان همچنین با محمد مخبر، معاون رئیس‌جمهور ایران در تهران دیدار کرده است.

در خبرنامه ارگ طالبان آمده است که در این دیدار دو طرف در مورد «تقویت تعامل سیاسی-اقتصادی افغانستان و ایران، اوضاع سیاسی منطقه و جهان و جنایات رژیم ظالم اسرائیل در فلسطین» گفتگو کرده‌اند.

آقای برادر در این دیدار همچنین گفته است که حکومت طالبان «با در نظرداشت ارزش‌های اسلامی و ملی با کشورهای همسایه، منطقه و جهان» تعامل دارد.

او مدعی شده است که اکنون در افغانستان «ثبات سیاسی، امنیتی و اقتصادی به طور کامل» بازگشته است.

معاون نخست‌وزیر طالبان بر گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری با ایران تاکید کرده است.

معاون رئیس‌جمهور ایران گفته است که کشورش به گسترش روابط خود با افغانستان علاقه‌مند است و خواهان توسعه آن «بربنیاد سیاست خارجی اقتصاد‌محور خود» است.

آقای مخبر همچنین تاکید کرده است که هر دو کشور باید به اجرای «توافقنامه‌ها متعهد باشند و مشترکاً برای حفظ محیط زیست و به ویژه مدیریت خشکسالی و آب» با یکدیگر همکاری کنند.

ارگ طالبان به نقل از محمد مخبر خبر داده است که ایران آماده است تا صادرات و واردات افغانستان از طریق بندر چابهار را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

عبدالغنی برادر همچنین از میزبانی مهاجران افغانستانی از سوی ایران تشکر کرده و خواهان برخورد خوب با آن‌ها و رسیدگی به مشکلات مهاجران شده است.

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=5830
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x