چهارشنبه 9 جوزا 1403 برابر با Wednesday, 29 May , 2024
جستجو
Close this search box.
تمدید پاسپورت های بدون ویزای اتباع افغانستانی در ایران

به گزارش خبرگزاری مهاجر؛ بر طبق تسهیلات جدید وزارت داخله و پلیس مهاجرت و گذرنامه ایران برای اقامت اتباع افغانستانی حاضر در ایران که با داشتن گذرنامه و ویزای دارای اعتبار وارد ایران شدند ولی با تمام شدن مدت اعتبارشان غیرمجاز محسوب می شوند، با پرداخت مبلغی برای جریمه دیرکرد شان قادرند اقامت خود را تمدید نمایند.

بر مبنای تصمیمات جدید پلیس مهاجرت و گذرنامه ایران، دفتر های کفالت اتباع افغانستانی موظف خواهند بود از تاریخ 4 اردیبهشت مشکل اقامتی اتباع افغانستانی که با در دست داشتن گذرنامه مدت دار وارد ایران شده بودند و به هر دلیلی قادر نبودند آن را تمدید نمایند، حل نموده و به ایشان اقامت قانونی ارائه دهند.

بر اساس این دستورالعمل، برای هر سال انقضای ویزای ایران، یا منقضی شدن تاریخ ویزا، تنها مبلغ 400 هزار تومان(هر سه ماه 100 هزار تومان) جریمه دریافت می‌شد. البته این طرح شامل حال کسانی می شود که پس از تحولات اخیر افغانستان وارد جمهوری اسلامی ایران شده و مهلت ویزای شان تمام شده است.

با پرداخت این جریمه، از یکسو دارندگان پاسپورت و ویزای منقضی شده ایران سه ماه اقامت دریافت می کنند و می توانند در این مدت از ایران خارج شوند، اما آنهایی که می خواهند اقامت شان در ایران ادامه پیدا کند، باید با شرکت در طرح سرشماری اشتغال اتباع خارجی، برگه آن را دریافت کنند.

این در حالی است که پیش از این جریمه هر روز حضور غیرقانونی در ایران برای دارندگان پاسپورت و ویزای این کشور 200 هزار تومان بود که در طول یک سال به ده ها میلیون تومان می رسید، اما با سهولت جدیدی که ابلاغ شده، تنها 400 هزار تومان برای گذشت هر سال از تاریخ انقضای ویزای ایران به عنوان جریمه دریافت می شود.

با ارائه این سهولت جدید، بسیاری از اتباع و مهاجرین افغانستانی که به صورت قانونی وارد جمهوری اسلامی ایران شدند، و بعد از آن با منقضی شدن تاریخ ویزا و اقامت شان، غیرمجاز شدند، می توانند به اتباع مجاز تبدیل شده و به صورت قانونی در این کشور کار و زندگی کنند.

علاوه بر این سهولت، وزارت داخله جمهوری اسلامی ایران سال گذشته طرح سرشماری اتباع و مهاجرین افغانستانی غیرمجاز در این کشور را به صورت وسیع راه‌اندازی کرد که بر اساس آن، بیش از 2.5 میلیون از این مهاجرین، سرشماری شده، برگه اقامت قانونی به دست آوردند.

از سوی دیگر، اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران هم اکنون در حال اجرای طرح سرشماری اشتغال مهاجرین افغانستانی دارای برگه های سرشماری و دریافت اطلاعات از شغل آنهاست تا بتواند اشتغال این مهاجرین را نیز سامان‌دهی کرده، کارت کار برای آنها صادر نماید.

منبع: صدای افغان (آوا)

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=4241
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
3.5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جهانی سپاس از اطلاع رسانی تان.

سلا پاسپورت دارم اما ویزه هیچ کشوری نخورده اماتاریخ یعنی وقت پاسپورت من تمام شده چطور کونم در دفتر کفالت تمدید میکوند کی مرجع کونم ؟

آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
2
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x