چهارشنبه 23 جوزا 1403 برابر با Wednesday, 12 June , 2024
جستجو
Close this search box.
31 فروردین آخرین مهلت نوبت دهی کارت کارگری

به گزارش خبرگزاری مهاجر به نقل از رنا؛ مدیر کار و رفاه اجتماعی استان سیستان و بلوچستان ایران گفت: تعرفه صدور کارت کارگری اتباع خارجی و نیز تمدید آن و همچنین سرمایه گذاران خارجی در سال جاری اعلام شد. حامد آرامش افزود: تعرفه صدور پروانه کار اتباع خارجی و تمدید آن در سال جاری، 800 هزار تومان اعلام شد، همچنین امسال تعرفه تمدید پروانه کار اتباع خارجی و یا تغییر آن، ۷۰۰ هزار تومان است. وی گفت: پروانه کار با رعایت مواد قانونی حداکثر برای مدت یک سال صادر یا تمدید می شود.

آرامش ادامه داد: در سال جاری همچنین تعرفه صدور پروانه کار برای اتباع خارجی سرمایه گذار برای دوره سه ساله، 700 هزار تومان در نظر گرفته شده است. تعرفه تمدید پروانه کار برای سرمایه گذاران خارجی برای دوره سه ساله نیز در سال جاری، 500 هزار تومان تعیین شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان آرامش یادآور شد: اتباع خارجی نمی توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و همچنین مطابق قوانین و آئین نامه های مربوطه، پروانه کار دریافت کنند.

آرامش تصریح کرد: طبق ماده ۱۲۲ قانون کار، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند نسبت به صدور، تمدید و تجدید پروانه کار تبعه خارجی که حداقل ده سال مداوم در ایران اقامت داشته باشد، یا تبعه خارجی که دارای همسر ایرانی باشد و مهاجرین کشورهای خارجی خصوصاً کشورهای اسلامی و پناهندگان سیاسی به شرط داشتن کارت معتبر مهاجرت و یا پناهندگی و پس ازموافقت کتبی وزارتخانه‌های کشور و امور خارجه اقدام کند.

وی گفت: بر اساس بند ج ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از درآمدهای دولت، هر کارفرمایی که از نیروی کار خارجی غیرمجاز استفاده و یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام کند، به ۵ برابر حداقل دستمزد برای هر روز اشتغال جریمه می‌شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اظهار داشت: با توجه به مصوبه شورای عالی کار که حداقل دستمزد روزانه امسال را یک میلیون و 769 هزار ریال معادل 176 هزار تومان تعیین کرده است، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی به میزان پنج برابر حداقل دستمزد روزانه یعنی معادل 8 میلیون و 847 هزار ریال (880 هزار تومان) خواهد بود و این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف، دو برابر خواهد شد.

آرامش با بیان اینکه سال گذشته بازرسان کار استان در قالب گشت مشترک، یک هزار و 890 مورد بازرسی مقابله با اشتغال غیر مجاز اتباع خارجی در سطح استان انجام دادند، افزود: این بازرسی ها منجر به شناسایی 834 نیروی کار خارجی غیرمجاز و معرفی 88 کارفرمای متخلف به مراجع قضایی شد.

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=4098
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x