پنج‌شنبه 3 حوت 1402 برابر با Thursday, 22 February , 2024
گواهینامه رانندگی

یکی از مشکلات مهم مهاجرین افغانستانی در ایران مشکل نداشتن گواهینامه می باشد بخش اعظم مهاجرین افغانستانی مقیم ایران دارای کارت آمایش و برگه های سرشماری بوده و بنابر قانون فعلی گواهینامه امکان دریافت گواهینامه ی رانندگی را ندارند. این مشکل باعث شده عده ای از افراد سود جو از عدم اطلاع مهاجرین افغانستانی سواستفاده کرده و مدارک جعلی را با قیمت های گزاف ارائه می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهاجر، از تراول‌های صاف و تانخورده و اسکناس‌های نو گرفته تا سند ملک و املاک یا خودرو، شناسنامه یا پاسپورت، یا مهر خروج و ورود و تمدید سفارت و… حالا هم گواهینامه رانندگی، همه اسنادی است که توسط این جاعلان به مردم فروخته می‌شود.

برخی افراد با دریافت مبالغی گواهینامه پایه یک، ۲ و ۳ صادر می‌کنند که هزینه گواهینامه پایه یک مبلغ ۱۰ میلیون، پایه ۲رقم ۸ میلیون و پایه ۳حدود ۵ میلیون تومان است. نکته جالب توجه اینجاست که این افراد حتی به شرط استعلام و صحت گواهینامه اقدام به فروش آن می‌کنند. مدت زمان صدور گواهینامه هم بین ۲۳ تا ۲۵ روز است. بسیاری از مهاجرین که شرایط دریافت گواهینامه را ندارند، به راحتی فریب این افراد را می‌خورند و گواهینامه تقلبی می‌گیرند.

اما رئیس مرکز صدور گواهینامه راهور، آب پاکی را روی دست این افراد ریخته و اعلام کرده که با توجه به فرایند سیستمی و هوشمند، صدور گواهینامه‌های رانندگی، امکان ورود و دسترسی افراد غیرمجاز به سامانه‌های این مرکز غیرممکن است؛ بنابراین هرگونه تبلیغ در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر امکان صدور گواهینامه با داشتن سابقه در سیستم پلیس راهور غیرممکن است. تعدادی از جاعلان بعد از گرفتن بخشی از هزینه‌های مربوطه از افراد و طعمه‌های خود، خطوط ارتباطی خود را قطع و امکان دسترسی افراد را غیرممکن می‌کنند و تعدادی نیز با گرفتن مدارک هویتی و شناسنامه‌ای اشخاص دیگر گواهینامه با مشخصات سایرین جعل می‌کنند که در سامانه‌های پلیس راهور فاقد سابقه و اعتبار است.

 

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=6641
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x