سه‌شنبه 7 قوس 1402 برابر با Tuesday, 28 November , 2023
دیپورتی ترکیه

دیپورتی ترکیه و چگونگی رفع آن

در این مطلب سعی کرده ایم به طور خلاصه، دیپورتی ترکیه و چگونگی رفع آن را برایتان بیاوریم. در هر کشوری قوانین خاصی وجود دارد و اگر شما این قوانین را نقض کنید ، امکان دارد از آن کشور اخراج شوید و اجازه ورود مجدد را نداشته باشید. کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست.

عدم تمدید اقامت، ورود غیرقانونی به کشور ترکیه یا کار و تحصیل بدون مجوز؛ می‌تواند شما را دچار دیپورت از کشور ترکیه کند. دیپورت ترکیه می‌تواند موقت یا دائم باشد. البته روش هایی برای رفع دیپورت ترکیه نیز وجود دارد. موسسه مهاجرتی GO2TR با سال‌ها سابقه موفق در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، مهاجرت کاری به ترکیه، سرمایه گذاری موفق در ترکیه و خرید ملک در ترکیه قصد دارد شما را در ادامه با قوانین دیپورت ترکیه و روش‌های رفع دیپورت ترکیه آشنا کند. پس اگر قصد سفر یا مهاجرت به یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی را دارید، این مقاله را از دست ندهید!

تبعید یا دیپورت شدن از کشور، یکی از مورد بحث‌ترین مسائل مهاجرت بوده که در هر کجای دنیا مطرح است. درواقع این واژه به این معنی است که به طور رسمی یک بیگانه را به دلیل نقض تعدادی از قوانین مهاجرت یا قوانین جزایی از کشور اخراج کنند و شخص تا وقتی دیپورتی وی رفع نشود، اجازه ورود مجدد به کشور را ندارد. دیپورت و رفع آن یک روند قانونی است و برای انجام آن باید از یک وکیل مهاجرت خبره کمک گرفت.

دیپورت ترکیه نیز به همین شکل است و قوانینی مجزا از سایر کشورها ندارد. در اصل اگر قوانین کشور ترکیه را نقض کنید یا از قبل نقض قوانین جزایی در پرونده خود داشته باشید، به هیچ عنوان اجازه ورود به کشور ترکیه را نخواهید داشت. شاید برخی ایرانی ها فکر می‌کنند چون ترکیه کشور همسایه است و با ایرانی‌ها رابطه خوبی دارد، دیپورت ترکیه به ندرت رخ می‌دهد، اما اتفاقا ترکیه نیز کشوری سختگیر است و به خاطر جلوگیری از جرم و جنایت در کشور خود، قوانین سرسختی را اعمال کرده است.

نحوه دیپورت ترکیه و رفع آن

وکیل فرد دیپورت شده باید ظرف پانزده روز از تاریخ ابلاغ به دادگاه اداری، مراجعه کند و نسبت به تصمیم اخراج، درخواست تجدید نظر کند. این درخواست در دادگاه ظرف پانزده روز منعقد می‌شود. سپس تصمیم دادگاه درباره این موضوع نهایی خواهد شد. در صورت عدم رسیدگی به تقاضای تجدید نظر، فرد دیپورت شده از کشور اخراج نمی‌شود.

چه کسانی مشمول دیپورت ترکیه می شوند؟

مطابق ماده ۵۹ قانون شماره ۵۲۳۷ برای کسانی که شرایط زیرا را داشته باشند و قانون کشور ترکیه را نقض کنند، دیپورتی انجام می‌شود. تصمیم به اخراج این افراد سریعا رخ داده و هرگز اجازه فرار کردن از قوانین را نخواهند داشت.

افراد تروریست و کسانی که رهبر، عضو یا حامی یک سازمان جنایتکار باشند.
افرادی که از اطلاعات غلط و اسناد جعلی برای ورود به ترکیه، دریافت ویزای ترکیه و کسب اجازه اقامت ترکیه استفاده می‌کنند.
کسانی که در طول اقامت خود در ترکیه از طریق روش‌های نامشروع زندگی می‌کنند.
افرادی که تهدیدی برای نظم و امنیت عمومی یا بهداشت عمومی هستند.
اشخاصی که اقامتشان در ترکیه بیش از ۱۰ روز از مدت مجاز ویزا یا معافیت ویزا تجاوز می‌کند. یا افرادی که ویزای آنها لغو شده است.
کسانی که مدت اقامتشان را تمدید نکرده اند.
افرادی که بدون مجوز به کار در ترکیه پرداخته‌اند.
فردی که مفاد ورود قانونی یا خروج قانونی از ترکیه را نقض می‌کند.
افرادی که با وجود ممنوعیت ورود، غیرقانونی وارد ترکیه شده‌اند.
افرادی که درخواست‌های آن‌ها برای حمایت بين‌المللی رد شده است. در واقع درخواست‌های آنها غیرقابل قبول تلقی می‌شود. همچنین کسانی وضعیت‌ حفاظت بین‌المللی آنها متوقف یا لغو شده است.
افرادی که درخواست آنها برای تمدید اجازه اقامت رد شده است و طی ۱۰ روز ترکیه را ترک نکرده‌اند.

چه کسانی دچار دیپورت ترکیه نمی شوند؟

کسانی که مورد مجازات، اعدام، شکنجه، رفتارهای ظالمانه یا تحقیرآمیز در کشور خود هستند.
وخیم بودن شدید حال مسافر به دلایل مختلف مثل سن بالا و یا بارداری.
افرادی که به تجهیزات پزشکی برای درمان بیماری احتیاج دارند.
قربانی‌های قاچاق انسان که تحت حمایت از قربانیان قاچاق انسان هستند.
کسانی که قربانی خشونت روانی، جسمی یا جنسی شده‌اند تا زمانی که درمان آن‌ها تمام نشود، دیپورت نخواهند شد.

رفع دیپورتی در ترکیه

ممنوع الورودی به ترکیه دلایل مختلفی دارد اما برای رفع دیپورتی ترکیه چه کارهایی باید انجام دهیم و به طور قانونی از چه کسانی کمک بگیریم؟

اگر جزو کسانی هستید که دیپورت شده‌اید، دو راهکار برای رفع دیپورتی ترکیه پیش رو خواهید داشت یکی درخواست دریافت یکی از انواع ویزای‌های ترکیه از کنسولگری ترکیه در ایران و دیگری اعتراض به دیپورت و درخواست لغو آن، پس از صدور حکم دیپورت ترکیه.

در غیر این صورت باید از یک شخص حقیقی یا حقوقی ترک زبان، ضمانت بگیرید و برایش وکالت بفرستید تا جریمه‌های شما را پرداخت کند. بعد از پرداخت جریمه می‌توانید وارد ترکیه شوید.

نکات مهم رفع دیپورتی ترکیه

به هیچ عنوان به تبلیغات در خصوص رفع دیپورتی ترکیه اعتماد نکنید. تنها منبع اصلی کنسولگری ترکیه در کشورتان است و باید مستقیما از آن‌ها کمک بگیرید.
اگر ویزای ۹۰ روزه شما به اتمام رسیده باشد و بعد از رد درخواست تمدید اقامت ترکیه، طی ۱۰ روز خاک ترکیه را ترک نکرده باشید؛ تبعید خواهید شد.
بعد از اطلاع از دیپورت شدن، حتما برای رفع دیپورتی ترکیه تلاش کنید و سریعا یک وکیل درخواست کنید تا مشکلات شما رفع شود.
اغلب اوقات دیپورت شدن از ترکیه به دلایل نامعلومی اتفاق می‌افتد پس قبل از سفر به ترکیه و یا مهاجرت به ترکیه شرایط خود را کاملا چک کنید تا در حین سفر مشکلی پیش نیاید.

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=2103
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x