پنج‌شنبه 3 حمل 1402 برابر با Wednesday, 22 March , 2023
مشکلات اجرایی طرح تعیین وضعیت شغلی مهاجران

شرایط صدور، تمدید و ابطال پروانه کار اتباع خارجی در سیستان و بلوچستان اعلام شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: به منظور صیانت از نیروی کار داخلی و جلوگیری از اشتغال غیر مجاز اتباع خارجی، اصلاحیه بخشنامه جرایم بند (ج) ماده (11) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (181) قانون کار توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اجرا، ابلاغ شد.

حامد آرامش افزود: بر اساس اصلاحیه این بخشنامه، کارفرمایانی که متقاضی استفاده از خدمات اتباع خارجی هستند، از تاریخ ورود تبعه با روادید کار یا تبدیل روادید ورود با حق کار، یک ماه فرصت دارند مدارک صدور پروانه کار را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کنند.

وی اضافه کرد: در صورت عدم ارائه و به ازای هر روز تاخیر پس از مهلت یکماه، طبق قانون مشمول جریمه خواهند شد و در صورت پرداخت جریمه، کارفرمای متخلف برای اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سیستان و بلوچستان در خصوص شرایط تمدید پروانه کار اتباع خارجی نیز گفت: کارفرمایانی که از خدمات اتباع خارجی استفاده می کنند، مکلفند در صورت تمایل به تمدید پروانه کار کارشناسان خارجی شاغل در واحدهای خود، مدارک لازم را برای تمدید پروانه کار به انضمام گزارش عملکرد برنامه آموزشی حداقل یکماه قبل از انقضای پروانه کار، به واحدهای ذیربط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کنند.

آرامش تصریح کرد: در غیر اینصورت چنانچه تبعه خارجی در کشور حضور داشته باشد، کارفرمای متخلف به ازای هر روز تاخیر مشمول جریمه شده و در صورت عدم پرداخت جریمه، به مراجع قضایی معرفی می شود. در صورت عدم حضور تبعه در کشور و تاخیر در تمدید پروانه کار توسط کارفرما در موعد مقرر، به استناد ماده (181) قانون کار، کارفرمای مربوط به مراجع قضایی معرفی و نسبت به تمدید پروانه کار تبعه اقدام می شود.

وی درباره صدور مجدد پروانه کار نیز اظهار داشت: اشتغال مجدد تبعه خارجی که پروانه کار وی ابطال شده، به هر صورت مشمول مرحله صدور پروانه کار خواهد شد، منوط به اینکه تبعه خارجی کشور را ترک نکرده و پروانه اقامت وی توسط فرماندهی انتظامی استان ابطال نشده باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: در اینصورت کارفرمای قبلی ابتدا می بایست نسبت به ابطال پروانه کار اقدام و کارفرمای جدید درخواست صدور مجدد پروانه کار را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کند. در صورت گذشت بیش از 15 روز از انقضای پروانه کار تبعه، با کارفرمای قبلی مطابق قانون برخورد می شود.

آرامش همچنین درباره شرایط ابطال پروانه کار گفت: با رعایت ماده (125) قانون کار، در خصوص کارفرمایانی که درخواست ابطال پروانه کار تبعه خارجی را پس از مهلت 15 روزه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه و اعلام می کنند تبعه قبل از انقضا پروانه کار کشور را ترک کرده، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اقدام به استعلام از فراجا کرده و در صورت حضور تبعه خارجی در کشور، ابتدا بازرسی از کارگاه برای احراز اشتغال انجام شده و در صورت اشتغال تبعه خارجی، طبق بند (ج) ماده (11) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، با کارفرمای متخلف برخورد شده و در صورت عدم پرداخت جریمه، کارفرمای متخلف طبق ماده (181) قانون کار به مراجع قضایی معرفی می شود.

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=2603
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x