چهارشنبه 5 ثور 1403 برابر با Wednesday, 24 April , 2024
جستجو
Close this search box.
شرایط مهاجرت به آلمان

بسیاری از جوانان کشورهای کمتر توسعه یافته به خصوص اتباع افغانستان به دنبال مهاجرت به آلمان هستند. داشتن اطلاعات درست و کافی نسبت به شرایط مهاجرت به آلمان می تواند تصمیم گیری و انجام مراحل مهاجرت را تسهیل نماید. مهاجر نیوز در این مقاله  شرایط عمومی مهاجرت به آلمان و انواع ویزا و اقامت در آلمان را به طور کامل بررسی می کند.

 

شرایط کلی مهاجرت به آلمان

چگونه می توان به آلمان مهاجرت کرد؟شرایط مهاجرت به آلمان چیست؟ آلمان به عنوان پنجمین کشور مطلوب برای مهاجرت در نظر گرفته شده است. این مطلوبیت به دلیل عملکرد خوب اقتصاد، سیستم آموزشی و فرصت های شغلی آن است. مردم از سراسر جهان می خواهند فرصتی برای مهاجرت به آلمان داشته باشند. برای مهاجرت به آلمان به دلیل معتبر نیاز دارید. راه های مختلفی برای مهاجرت اتباع خارجی به آلمان وجود دارد که دلایل زیر را شامل می شود که در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.

مهاجرت به آلمان برای کار، برای تحصیل، برای کارآفرینان، برای گردهمایی خانوادگی از مهمترین دلایل درخواست اقامت آلمان هستند. اگرچه راه های زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد و هر کدام شرایط خاصی دارند، اما همچنان شباهت هایی بین آنها وجود دارد. برای واجد شرایط بودن برای مهاجرت به آلمان، باید شرایط زیر را داشته باشید.

1-ثابت کردن ثبات مالی

هر هدف مهاجرتی یک آستانه مالی دارد که متقاضیان باید آن را برآورده کنند، اما صرف نظر از قصد، متقاضیان باید ثابت کنند که می توانند خود را در آلمان تامین مالی کنند. حتی اگر در آلمان مشغول به کار هستید، باید بودجه اولیه برای تامین هزینه های خود را داشته باشید تا زمانی که حقوق خود را دریافت کنید.

2-بیمه سلامت داشته باشید

بدون پوشش بیمه درمانی مناسب نمی توانید به آلمان مهاجرت کنید. راه توصیه شده دریافت بیمه درمانی آلمان است زیرا نمی توانید مطمئن باشید که آیا مقامات آلمان بیمه درمانی خارجی را می پذیرند یا خیر. اطلاعات بیشتر در مورد بیمه درمانی برای مشاغل آزاد، کارمندان و مهاجران در آلمان بیابید.

3-داشتن حداقل تسلط پایه به زبان آلمانی

برای اینکه بتوانید در آلمان زندگی کنید، باید آلمانی بدانید. چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها دارای سه سطح مهارت زبان، A، B و C است. هر یک دارای دو بخش است. مهارت زبان به A1/A2 یا پایه، B1/B2 یا مسلط به زبان و C1/C2 یا مهارت های زبانی پیشرفته تقسیم می شود. برای مهاجرت به آلمان باید در امتحانات شرکت کرده و آن ها را تا A1 یا B1 قبول کنید. اگر می خواهید اقامت دائم بگیرید، به مهارت بالاتری در سطح C1 یا C2 نیاز دارید.

 

انواع ویزای آلمان

اتباع برخی کشورها از جمله ایران و افغانستان قبل از ورود به آلمان ملزم به درخواست و دریافت ویزا هستند. تمامی اتباع دیگر برای ورود به آلمان نیازی به ویزا ندارند. آنها ممکن است پس از ورود بدون ویزا به آلمان برای اجازه اقامت اقدام کنند.

 •     ویزای تجاری
 •     ویزا برای تحصیل در آلمان
 •     ویزای جستجوی کار
 •     ویزای کار (استخدام)
 •     ویزای دانشمند مهمان
 •     ویزای آموزشی، کارآموزی
 •     ویزای به هم پیوستن خانواده

برای مشاوره تخصصی در مورد تمامی ویزاهای آلمان و مدیریت حرفه ای درخواست خود، همکاری با متخصصان حقوقی در گروه قانون مهاجرت Schlun & Elseven را در نظر بگیرید. آنها مشاوره تخصصی در مورد کلیه امور مربوط به ویزای آلمان، قانون مهاجرت و مجوزهای اقامت آلمان ارائه می دهند.

1-مهاجرت به آلمان برای کار

آلمان کمبود کارگران ماهر و افراد بسیار ماهر را گزارش کرده است. آنها به طور مداوم به دنبال مهندسان، متخصصان فناوری اطلاعات، کارکنان پزشکی و سایر متخصصان واجد شرایط هستند. به منظور تشویق چنین افرادی به مهاجرت به آلمان، مقامات مهاجرت خارجی شرایط سخت گیرانه برای رفتن به آلمان و کار را کاهش داده اند.  بنابراین، یکی از محبوب ترین راه های مهاجرت به آلمان، یافتن کار در این کشور است. مراحل مهاجرت به آلمان برای کار به شرح زیر است:

 •      یافتن کار در آلمان که اتباع خارجی را می پذیرد،
 •      برای ویزای کار (اشتغال) آلمان اقدام کنید،
 •      مهاجرت به آلمان و دریافت مجوز اقامت کاری.

علاوه بر این، برای دریافت اجازه اقامت برای کار در آلمان، کارفرما و کارمند باید ثابت کنند که:

 1.     کمبود کارمندانی از آلمان یا اتحادیه اروپا وجود داشت، بنابراین آنها نمی توانستند این موقعیت را پر کنند.
 2.     اینکه کارمند از نظر حقوق و محیط کار مانند سایر کارمندان آلمانی شرایطی داشته باشد.
 3.     اینکه کارمند تمام شرایط تحصیلی و تجربه کاری برای موقعیت شغلی را برآورده کند،
 4.     اینکه شرکتی که کارمند را استخدام می کند تمام نیازهای مقامات آلمانی (اسناد ثبت نام و گواهینامه) را برآورده می کند.

به عنوان یک کارمند در آلمان، تا زمانی که اجازه اقامت شما اجازه دهد، فرصت کار خواهید داشت. اگر کارفرمای شما می خواهد رابطه کاری شما را حتی پس از نزدیک شدن به انقضای مجوز کار ادامه دهد، می توانید برای تمدید یا پس از یک دوره معین درخواست دهید. همچنین می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.برای آگاهی از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان کلیک کنید.

با این حال، اگر شما یک کارگر غیر ماهر هستید، مهاجرت به آلمان بر اساس شغل بسیار دشوارتر خواهد بود.اگر در طول فرآیند با مشکلات قانونی مواجه شدید، ممکن است بدون کمک حقوقی وارد عمل نشوید. بوروکراسی معروف آلمان می تواند پیچیده و کند باشد.

2-مهاجرت تحصیلی آلمان

بسیاری از مردم از این موضوع آگاه نیستند، اما آلمان آموزش رایگان ارائه می دهد. برخلاف کشورهایی مانند آمریکا که هزینه های تحصیلی گزافی دارند، هزینه های تحصیل در آلمان بسیار پایین است یا اصلا هزینه ای دریافت نمی کنند. به همین دلیل، آلمان یک مکان محبوب برای مهاجرت برای مقاصد تحصیلی است.

برای مهاجرت به آلمان برای تکمیل مدرک دانشگاهی باید ویزای تحصیل در آلمان را دریافت کنید. این مقاله شرایطی را که باید رعایت کنید و روند درخواست برای دریافت چنین ویزا را تشریح می کند.اگر ویزای تحصیلی خود را برای آلمان دریافت کنید و مدرک خود را تکمیل کنید، می توانید برای مدت محدودی در آلمان بمانید تا به دنبال کار بگردید. اگر بتوانید در این مدت شغل پیدا کنید، اجازه دارید در آلمان بمانید. گزارش‌ها حاکی از آن است که تا 54 درصد از دانشجویانی که مدرک خود را در آلمان به پایان می‌رسانند، در آنجا می‌مانند و شغل پیدا می‌کنند.

3-مهاجرت به آلمان برای کارآفرینان

اگر شما یک سرمایه گذار با علاقه به آلمان هستید، پس خوش شانس هستید. کارآفرینان و سرمایه گذارانی که در آلمان فرصت های اقتصادی ایجاد می کنند، اجازه مهاجرت به آلمان را دارند. با این حال، آستانه خاصی از سرمایه گذاری وجود دارد که باید انجام دهید. تا زمان نگارش این مقاله، این مبلغ 250000 یورو است. علاوه بر این، باید ویزای خوداشتغالی دریافت کنید که در دسته ویزای کار آلمان قرار می گیرد. برای دریافت ویزا باید موارد زیر را اثبات کنید:

 •     اینکه سرمایه لازم برای سرمایه گذاری را دارید،
 •     سرمایه گذاری شما به نفع اقتصاد آلمان خواهد بود،
 •     که سرمایه گذاری شما در کشور مطالبه می شود.

اگر وضعیت خود را به عنوان یک کارآفرین در آلمان حفظ کنید، پس از سه سال اجازه تمدید نامحدود اجازه اقامت خود را نیز خواهید داشت. تمدید نامحدود اجازه اقامت به این معنی است که هر زمان که بخواهید می توانید وارد کشور شوید و از آن خارج شوید.کارآفرینان از سراسر جهان ایده های خود را به بازار پرسود آلمان می آورند. با این حال، برای کارآفرینان توصیه می‌شود که با وکلای مهاجرت تجاری که می‌توانند بر برنامه‌های کاربردی و طرح‌های تجاری آنها نظارت داشته باشند، همکاری کنند.

4-مهاجرت به آلمان برای دیدارهای خانوادگی

مواردی وجود دارد که افراد به دلایل مختلف به آلمان مهاجرت می کنند اما مجبورند خانواده خود را در کشور خود ترک کنند. تمامی همسران و فرزندان زیر 16 سال می توانند برای پیوستن به همسر یا والدین خود برای مهاجرت به آلمان اقدام کنند.

برای واجد شرایط بودن برای مهاجرت مجدد به خانواده، همسران باید ثابت کنند که متاهل هستند و فرزندان باید گواهی تولد داشته باشند. برای کودکان زیر 16 سال، لازم نیست مهارت های زبان آلمانی داشته باشند، زیرا فرض بر این است که آنها می توانند آن را به سرعت یاد بگیرند. با این حال، برای کودکان بالای 16 سال، باید مدرک کافی دال بر مهارت زبان آلمانی و توانایی سازگاری و ادغام وجود داشته باشد.

در مورد همسران، آنها برای واجد شرایط بودن باید حداقل مدرک A1 آلمانی داشته باشند. اگر همسر قبلاً در آلمان می توانست کار کند، همین امر در مورد همسری که در حال پیوستن بود نیز صدق می کرد. ویزا برای همسران دارای شرایط یکسانی است.

انواع ویزای آلمان
انواع ویزای آلمان، اقامت دائم و موقت

 

انواع مجوز اقامت آلمان

زمانی که یکی از ویزاهای مهاجرت را دریافت کردید، اجازه اقامت نیز دریافت خواهید کرد. اجازه اقامت می تواند موقت و دائم باشد. اجازه اقامت موقت به اتباع خارجی اجازه می دهد تا برای مدت مشخصی در آلمان بمانند و سپس به کشور خود بازگردند. اجازه اقامت دائم به این معناست که تبعه خارجی می تواند تا زمانی که بخواهد در آلمان بماند، می تواند هر زمان که بخواهد آلمان را ترک کرده و به کشور بازگردد. با این حال، اجازه اقامت دائم به این معنا نیست که شما یک شهروند آلمانی بگیرید. این کاملاً فرآیند دیگری است. به طور کلی آلمان دارای دو اجازه اقامت موقت و یک اجازه اقامت دائم است. برای آشنایی بیشتر با قانون اقامت آلمان کلیک کنید.

1-مجوز اقامت استاندارد

این نوع اجازه اقامت برای تمام مقاصد مهاجرتی که در بالا ذکر شد و برای اهداف دیگر مانند گذراندن دوره های آموزشی برای آلمانی های سابق که می خواهند به آلمان بازگردند و کسانی که به دلایل سیاسی و بشردوستانه به آلمان می روند استفاده می شود. مجوز اقامت آلمان به صورت استاندارد برای مدتی معتبر است و قابل تمدید است.

2-کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا برای آلمان به کارگران خارجی (که شهروند نیستند) داده می شود که مدارک بالایی دارند و می خواهند در آلمان کار کنند و آن مهارت ها را به کار گیرند. مدارک بالا به این معنی است که فرد دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در هر رشته ای است. برای واجد شرایط بودن برای کارت آبی اتحادیه اروپا، باید قبلاً شغلی در آلمان پیدا کرده باشید و حداقل حقوق سالانه باید 56800 یورو باشد.

کارت آبی اتحادیه اروپا به دارندگان خود این حق را می دهد که به مدت چهار سال در آلمان بمانند، با امکان تغییر مجوز اقامت آنها به اقامتگاه دائم. برای واجد شرایط بودن برای اقامت دائم، فرد باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشد، شرایط مالی خاصی را برآورده کند و بیش از 33 ماه در محل کار خود در آلمان کار کرده باشد که مستلزم داشتن مهارت های کسب شده با بالاترین مدرک است.

3- اجازه اقامت دائم

اجازه اقامت دائم در آلمان را اجازه سکونت می نامند. مجوز تسویه حساب به کسانی داده می شود که حداقل به مدت پنج سال دارای مجوز اقامت استاندارد یا کارت آبی اتحادیه اروپا بوده و شرایط زبان خاصی را دارند.

 

به طور خلاصه شرایط کلی درخواست اقامت در آلمان  تمکن مالی، بیمه سلامت و همچنین تسلط نسبی بر زبان آلمانی از جمله این شرایط است. پس از احراز شرایط درخواست ویزا متناسب با هدف خود از مهاجرت گام بعدی است. پس از دریافت ویزا اجازه اقامت موقت یا دائم بسته به شرایط به شما داده می شود. در این مقاله سعی شد نگاه کلی به شرایط مهاجرت به آلمان داشته باشیم امید است که به سوالات شما پاسخ داده باشد. سوالات خود را کامنت کنید، مهاجر نیوز در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهد بود.

لینک کوتاه: https://mohajer.news/?p=1910
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین مطالب
آخرین دیدگاه ها
پر بازدیدترین ها
0
دیدگاه شما ارزشمند است، لطفا نظر دهید.x